tel: 728 193 712 (volejte večer)

č.účtu: 179500872/0300

Div 1

Milí příznivci kočiček,

dovoluji si opět se na vás obrátit s prosbou o pomoc, tentokrát pro kocourka Dalimila z Kralup. Byl odchycen spolu s dalšími dvěma kočičími kamarádkami na pozemku firmy, kde vedení rozhodlo, že tam kočky nechce. Klasika... A než aby je někdo otrávil, raději útulek. A protože všechny kočičky z lokalit jdou napřed na veterinární kontrolu, šel i Dalimil. Panu doktorovi bylo ale hned divné, že špatně dýchá a tak mu udělal rentgen. A tím mu beze vší pochyby zachránil život. Tedy, přesně vzato - ne tím rentgenem, ale hlavně dost těžkou operací, která ihned následovala.

Dalimil měl totiž rozsáhlou brániční kýlu, takže v dutině, kde měly být plíce, byly natlačeny orgány z dutiny břišní (níže najdete odborný popis brániční kýly od MVDr. Macka, který kocourka operoval a též jím udělaný rentgen s popisky.)

Operace, ačkoli je velmi těžká, dopadla výborně. Nyní už má Dalimil vyndané stehy, hezky  žere a když vše dobře dopadne, vezme si jej příští týden k sobě paní, která ho v té firmě dosud krmila (do té doby jej můžete vidět osobně u nás v útulku Kocour Felix).

Jenže…. Ta operace stála se vším všudy náš spolek 5.600 Kč, což je pro nás v současné situaci  veliká částka (a to i přesto, že na klinice Fenix, kde operaci úspěšně zvládli, nám dělají přátelské „útulkové“ ceny). Pokud byste tedy měli chuť pomoci, budeme moc vděční za jakoukoli částku. V tom případě prosíme o zaslání na náš účet 179 500 872/0300 s heslem Dalimil.

Moc děkujeme všem i za relativně malou pomoc!
Lidé i chlupáči z Kocoura Felixe

A nyní odborný popis:

Brániční kýla u dospělé kočky vzniká nejčastěji po úraze (pád z výšky, autonehoda...), kdy dochází k roztržení bránice (vznik kýlního otvoru) a komunikaci přirozeně uzavžených prostorů jako je hrudní koš a břišní dutina. Vlivem přirozeného pohybu orgánů dutiny břišní, podtlaku v hrudníku a tlaku na dutinu břišní dochází k přemístění střeva a žaludku z dutiny břišní do hrudního koše.

Kočka postižená brániční kýlou má dýchací potíže, protože orgány dutiny břišní tlačí na plíce a srdce a tím výrazně omezuje funkci plic a srdce.

Brániční kýla se diagnostikuje na základě rentgenologického vyšetření.

Brániční kýla se řeší chirurgicky uzavřením kýlního otvoru. Operace brániční kýly je pro pacienta vysoce riziková. Je to dáno samostatným stavem pacienta, který je rizikový pro anestezii. Během operace musí být zabezpečena umělá ventilace (dýchání), protože otevřením dutiny břišní dochází automaticky ke kolapsu plic vlivem ztráty podtlaku. Po uzavření brániční kýly se musí odsát volný vzduch v hrudním koši a vytvořit přirozený podtlak, který umožňuje roztáhnout plíce během dýchacích pohybů hrudního koše.

Prvních 24 hodin po operaci je pro pacienta vysoce riziková perioda, protože u pacienta dochází k výrazným metabolickým změnám, které můžou narušit zdravorní stav a v 50% případů může dojít ke smrti.

S pozdravem,

Richard Macek

Div 2

Div 3