tel: 728 193 712 (volejte večer)

č.účtu: 179500872/0300

Každoročně je do útulků po celé republice přijímáno velké množství opuštěných koťat. Většina z nich je nemocná, podvyživená, ve velmi špatném zdravotním stavu. Jsou to koťata, která se narodila nekastrovaným toulavým kočkám anebo kočkám, jejíž nezodpovědný majitel tvrdí, že kastrace je proti přírodě. Ale není. Kastrací kočce i kocourovi naopak prospějete. Přirozené prostředí pro kočky už totiž neexistuje. Do života koček jsme zasáhli my lidé. A tak se musíme i postarat. Kastrace je jediným zodpovědným řešením, vzhledem k tomu kolik toulavých a opuštěných koček žije na ulicích. A ten, kdo svou kočku či kocoura nenechá kastrovat není zodpovědný majitel. Kočka může mít 2-3 vrhy koťat ročně, to je v průměru asi 10-15 koťat od jedné kočky!!!!!!!

Díky kastračním programům útulků se narodí méně nechtěných koťat.

PSOZ provádí kastrace toulavých koček v různých lokalitách. Nabízíme pomoc při kastracích koček soukromým osobám. Pomůžeme zajistit odchyt a dopravu, a pokud to jinak nejde, můžeme se o vykastrovanou kočku 1-2 dny postarat. Při takové pomoci jsme moc rády, pokud nám majitel kočky přispěje jakoukoli finanční částkou. Kastrace toulavých koček platíme ze svého účtu a tato částka je poměrně dost vysoká, vítáme proto každý příspěvek  na tuto činnost.

6 důvodů proč nechat kočku či kocoura vykastrovat:

  • Již půlroční kočka může zabřeznout. Může mít až tři vrhy za rok, každý po 2–6 koťatech. To znamená, že třeba najít až 20 nových domovů pro koťata jedné kočky.
  • Nevykastrovaný kocour si značkuje své území silně páchnoucí močí, přičemž nerozeznává, zda se jedná o zahradu či byt. Často zmizí na celé týdny a vrátí se poraněný, někdy s infikovanými ranami. Většina koček, které skončí pod koly aut, jsou nekastrovaní kocouři! 
  • Kastrace není příčinou tloustnutí koček, to spíše nadbytečné překrmování vede k nezdravému tloustnutí. Vykastrované kočky neztratí schopnost lovit myši, drží se blízko domova, tam se cítí být v bezpečí a jsou i přítulnější. 
  • Není nutné, aby kočka měla před kastrací alespoň jeden vrh koťat. Je finančně nákladnější březí kočku a potom i koťata krmit než zaplatit za kastraci. Kastrace není sobecký zákrok, usnadňující život jen člověku. Kočka v říji nežere, v bytě partnera nenajde, trápí se a říje ji zbytečně vyčerpává. Často dochází k tvorbě cyst na děloze.
  • Feline immunodeficienc virus (FIV) a leukémie koček jsou pro kočky nebezpečné nákazy, které ohrožují jejich život. Přenáší se slinami a pohlavním stykem. Vykastrované kočky se zpravidla drží doma, nebrání své teritorium a nebojují o ně s ostatními kočkami. Proto je pravděpodobnost poranění a přenosu infekce minimální. 
  • Možná, že Vám značkující kocour nevadí a jste ochotni s ním žít, ale Vaši sousedé toto pochopit nemusí. Venkovní kocouři se toulají a označkují si co jim přijde do cesty a až jednounačůrá do bot na prahu někomu jinému než vám, možná už se domů po svých nedostane, každý pro to nemá pochopení.

Kastrace kocourů
 Kastrace kocourů je stejně důležitá jako kastrace koček. Kocourům se odejmou  varlata. Zamezí se tím kocouřímu zápachu ze značkování, který se u kocourů objevuje kolem 10–12 měsíce života. U kocourů jde v podstatě o banální záležitost. Kastrace kocoura je vhodná právě mezi 10-12 měsícem. Nekastrovaný kocour nakryje plodnou kočku a dochází k opětovnému množení koček, přenosu kočičí AIDS (FIV) nebo leukózy (FeLV). Přenáší se pohlavním stykem a slinami. 

Kastrace koček
Ještě horší než nekastrovaný kocour je nekastrovaná venkovní kočka venku. Dokáže zplodit stovky dalších koček bez domova. Koček je moc a nové domovy se jim hledají stále hůře. Mnoho koček trpí, kvůli nám lidem. Snažme se tomu zabránit.

Kastrace je chirurgický zákrok, který se provádí v celkové narkóze. Kočičkám se odejmou vaječníky a děloha. Nyní je to už běžná operace. U kočičky je třeba otevřít dutinu břišní, pak ránu zašít. Stehy se dají bud vstřebávatelné nebo se cca za 10 dní vyndají. Kastrace koček se provádí dvěma způsoby, z boku či na břiše.

Před kastrací musí kočka (kocour) držet 24 hodin o hladu kvůli narkóze. Po kastraci, když kočka (kocour) ještě spí, je lepší nechat ji v přepravce nebo v menším prostoru na zemi , aby zpola vzbuzená neběhala a neublížila si.Smí dostat vodu, když už stojí sama pevně na nohou a chodí, jídlo raději až druhý den, po narkóze zpravidla stejně nemívá chuť. Necháme ji v klidu vyspat a držíme ji v teple. Veškeré podrobnosti a nejasnosti ohledně kastrace konzultujte se svým veterinářem.