tel: 728 193 712 (volejte večer)

č.účtu: 179500872/0300

Koc Pot

Vážení přátelé koček, ať už jste z Prahy nebo z kterékoli jiné lokality,

Možná vám neušlo, že poslední dobou se čím dál častěji stává, že jsou zazděny či zakryty mřížkami vstupy do technických podlaží či kolektorů různých objektů, často na sídlištích. Jenomže v těchto místech žijí jednak potkani a jednak místní kočky. Majitelé objektů tvrdí, že to opatření je hlavně kvůli potkanům, jenomže často tam bez pomoci zemřou hlady právě kočky, zatímco potkani se vesele dostávají na povrch i nadále vlastními tunýlky ve spárách podlahy těchto prostor. Pokud se na to přijde včas, je někdy aspoň část koček zachráněna, jenže dovnitř už nesmí. Přitom kočky jsou nejúčinnějším spojencem lidí v boji s potkany!

Více si můžete přečíst v dopise, který PSOZ adresoval vašem obyvatelům sídliště Prosek v Praze, kde právě tuto situaci řešíme. Věřme, že zdejší lidé (a další jinde též) pochopí naše argumenty a kočky v technických podlažích nechají – pro svůj vlastní prospěch – nadále žít.

Hana Janišová, PSOZ

 

Zde je onen dopis:

V Praze dne 2. prosince 2015

 

Věc: kočky proti potkanům

 

Vážené dámy, vážení pánové,

obracím se na Vás, obyvatele domů na sídlišti Prosek, kde se dosud dlouhá léta v technických podlažích zdržovaly kočky. Tyto kočky zde byly přikrmovány místními obyvateli a také byly kastrovány, aby se zde nepřemnožily.

Jejich přítomnost, pro lidi naprosto neškodná, byla však současně jedinou skutečně účinnou obranou proti potkanům, kteří vždy v těchto prostorách také žijí. Nejde o to, že by kočky dokázaly vyhubit potkany zcela, ale tím, že zabíjejí jejich mláďata (přičemž potkaní samice rodí nejméně 4x ročně a to až 20 mladých), významně snižují počet těch, kteří se dožijí dospělosti.

Bohužel v současné době realizují majitelé většiny domů zakrytí otvorů do suterénních prostor, kde ale žijí zmíněné kočky (i potkani). Pokud by se všechny otvory uzavřely, kočky, které by zůstaly v suterénu, by neměly přístup k potravě a vodě a zemřely by zde extrémně trýznivým způsobem. Zejména jsou v nebezpečí koťata, která vzhledem k roční době ještě mohou být tak malá, že není možné je odchytit (nezatíží natolik klapku ve sklopci, aby se chytila, pokud vůbec by do sklopce vlezla). To znamená, že na místě dojde k trestnému činu proti zákonu na ochranu zvířat proti týrání.

Co je však z vašeho pohledu hlavní: potkanům zmizí přirozený nepřítel a během roku jejich počet několikanásobně stoupne!

Tvrzení, že to vyřeší pravidelná deratizace, není pravdivé. Ano – deratizace pomůže proti dospělým potkanům, ale kojená mláďata návnadu nesnědí a dospějí dřív, než bude další deratizace. V tom mohou zabránit právě jen kočky.

Jestliže deratizační firmy radí, abyste kočkám zabránili ve vstupu do prostor, kde jsou potkani, pak proto, že tím zajistí více byznysu pro sebe, neboť bude deratizaci (za vaše peníze!!!) nutné objednávat podstatně častěji, než dosud a s nedostatečným účinkem.

Navíc, co se týče koček a jejich možného uvěznění v kolektorech: podle zákona na ochranu zvířat proti týrání je majitel objektu povinen zajistit, aby k úmrtí zvířat, která se nacházejí v jeho objektu, nedošlo/ nedocházelo (potkani jsou výjimkou ze zákona, ale jejich uzavření nepomůže, potkani si vyhrabávají tunýlky ve spárách mezi panely, tudíž se na povrch za potravou dostanou, i když budou kočičí průchody zadělány).

Vážené dámy, vážení pánové, můžete se kdekoli jinde (doporučuji nikoli u deratizační firmy, z důvodu možného střetu zájmů jejich byznysu a vašeho prospěchu), o tom, že výše uvedené je pravda. Pak, jak věřím, zvolíte cestu ponechání koček v technických podlažích vašich domů a to ve vašem vlastním zájmu. Pokud totiž jinak za rok zjistíte, že jsem měla pravdu, potkani budou přemnožení a vy budete stále dokola platit za deratizaci s minimálním efektem, bude už pozdě. Vrátit kočky do technických prostor by pak už bylo zřejmě nemožné.

Předem Vám děkuji za rozumný přístup k věci a přeji příjemný den!

Hana Janišová

Předsedkyně

Pražský spolek ochránců zvířat

PSOZ logo